2009. augusztus 10., hétfő

Írt rólunk a megyei lap


A Petőfi Népe július 10-i számának cím oldaláról a fotó

A cikk amit Rákász Judit irt:
Örökbefogadott alkotás

Egy Bécsből hazatelepült újságíró lett a kecskeméti gyermekrajz múzeum első örökbefogadó szülője. Schmidt János és felesége Baricza Réka festményét fogadta örökbe, aki ennek köszönhetően készségfejlesztő táborba mehet egy hétre.
Rákász Judit

A gyermekrajzok örökbefogadásának ötlete a kecskeméti Pedagógia Sub Rosa Egyesülettől származik. A civil szervezet tagjai hisznek benne, hogy a gyermekrajzok kulturális értéket képviselnek, s mint ilyenek megőrzésre méltók. Régi tervük egy olyan múzeum létrehozása, amely gyűjti, rendszerezi, megőrzi és kiállítja a gyerekek alkotásait, egyre közelebb kerül a megvalósításhoz.
- A város két ingatlan is felajánlott, kérdés, hogyan tudjuk kitermelni a bérleti díjat - mondta Kövesdi Mária, az egyesület elnöke. - Támogatókat kerestünk az álom megvalósításához, s úgy tűnik, a kezdeményezésünkben fantáziát lát a Püski Kiadó. Elképzelhető, hogy betársulnának a Rákóczi úton feljánlott üzlethelyiség bérletébe.
Az egyesület több iskolában is rajzszakkört indított neves művészek közreműködésével. Az egyik ezek közül a Magyar Ilona Általános Iskola, ahova a 10 éves Réka is jár. Mestere Bodri Ferenc.
- Egy asztali naptárban láttuk meg Réka festményét - meséli az örökbefogadás történetét Schmidt János. - Nagyon megtetszett a madár képében égre szálló nap. Megkerestük az egyesületet, s kértük, hadd vásárolhassuk meg a festményt. Erre ugyan nem volt lehetőség, de az örökbefogadásra, a mit remek kezdeményezésnek tartunk, igen. Így nálunk lehet Réka műve, de ha kiállításokhoz, kiadványokhoz szükség lesz rá, a múzeum rendelkezésére bocsátjuk.
Az örökbefogadók támogatásának köszönhetően a kecskeméti kislány egyhetes tehetséggondozó táborozáson vehet részt Szolnokon.
- Mindannyian jól jártunk - teszi hozzá az újdonsült örökbefogadó. - Mi kitehetjük a falra ezt a nagyszerű képet, Réka pedig elmehet tanulni. Ráadásul megtapasztalhatja, hogy milyen jó érzés, hogy képes volt megkeresni a táborozás költségének nagy részét. Sokat segíthet később, ha 10 évesen megérzi, milyen jó, ha megbecsülik a munkáját. Azt a munkát, amit egyébként muszáj csinálnia, hiszen rajzolni, alkotni muszáj.
Erről Réka édesanyja és nagymamája is számot adhat, hiszen a negyedikes kislány rajzaival tele a lakás.
- Tájképeket, fákat, virágokat szeretek a legjobban rajzolni - meséli. - A szakkörben mindent ki lehet próbálni: festettünk már szivaccsal, kézzel, gézzel is.
Arra a kérdésre, hogy nehéz volt-e odaadni a rajzát, csak ingatja fejét: - Inkább örültem. Bölcsis korom óta sokat festek, még sok képem lesz.

A Sub Rosa Egyesület munkáját neves művészek támogatják. A gyűjteménybe csak olyan alkotások kerülhetnek, amelyet arra alkalmasnak ítél a zsűri, amelynek tagjai: Földi Péter, Aknai János, Kő Pál, Bodri Ferenc, Szappanos István. A tervek szerint a múzeumban a kiállítások mellett képességfejlesztő foglalkozásokat is lesznek Szappanos István vezetésével. Az egyesület komoly gyűjteményt hozott létre úgynevezett olyan alkotás párokból, amelyeket egy-egy gyermek és felnőtt alkotó készített. Ez utóbbiakból 2007-ben volt nagy sikerű kiállítás a Cifrapalotában.

Fotó: j0708r07-10: Már keret is került a képre - Schmidt János, Baricza Réka és Kövesdi Mária.


Nincsenek megjegyzések: